SUPERLEAGUE, ΑΕΚ, ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Η ΚΑΥΤΗ ΑΕΚΑΡΑ «ΠΑΓΩΣΕ» ΤΗΝ ΛΕΩΦΟΡΟ!

Η ΑΕΚάρα του Αλμέιδα τα κατάφερε και με το δίδυμο Τσούμπερ-Πινέδα πήρε το διπλό στην Λεωφόρο!

H «Ένωση» εμφανώς κυρίαρχη στην έδρα του Παναθηναϊκού έκανε το 1-2 και πάει σπίτι με το διπλό!

Η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και ήδη απο τα πρώτα λεπτά πίεζε τον αντίπαλο. Στο 4′ ο Μάγκνουσον αναγκάστηκε να αποχωρήσει απο το ματς μετά απο άσχημη προσγείωση και τραυματίζοντας το αριστερό του γόνατο και την θέση του πήρε ο Τζούρισιτς.Ο ίδιος μάλιστα στο 10′ κατάφερε να σκοράρει στα δίχτυα του Στάνκοβιτς κάνοντας το 1-0 για τον Παναθηναϊκό μετά απο πάσα του Ιωαννίδη και φοβερό τελείωμα του Σέρβου στην κλειστή γωνία του τερματοφύλακα της ΑΕΚ. Οι «κιτρινόμαυροι» δεν πτοήθηκαν, αντιθέτως έκαναν συνεχώς επιθέσεις με μία χαρακτηριστική στο 12′ και τον Λιβάι Γκαρσία που όμως δεν οδήγησε σε γκολ. Βέβαια η ΑΕΚ κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Τσούμπερ στο 36′ και την ευκαιρία που εκμεταλλεύτηκε με ένα μακρινό σουτ. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τους «κιτρινόμαυρους» να έχουν το πάνω χέρι καθώς οι τελικές για την ΑΕΚ ήταν 10 με τις ευκαιρίες του Λιβάι, ενώ για τον Παναθηναϊκό 5.

Το δεύτερο ημίχρονο βρίσκει την «Ένωση» αποφασισμένη να πάρει το παιχνίδι. Ο Πινέδα είχε πολλές ευκαιρίες όπως στο 48 δοκίμασε να εκτελέσει με τη μια, μετά την απομάκρυνση του Μπερνάρ, όμως η μπάλα πήγε πολύ ψηλά. Ακολούθησε ο Λιβάι και ένα σουτ που όμως δεν ήταν δυνατό. Στο 59′ ο «Πελάδο» κάνει την πρώτη του αλλαγή, με τον Σιμάνσκι αντί του Κάλενς που είχε κίτρινη κάρτα και πρόβλημα τραυματισμού, αλλάζοντας τον παρτενέρ του Μήτογλου στα στόπερ.Μετά ο Ματίας έβγαλε τον Γκατσίνοβιτς για να μπει ο Πισάρο και τον Γαλανόπουλο για να μπει ο Γιόνσον.Ταυτόχρονα έγινε και εσωτερική αλλαγή, με τον Μεξικανό να πηγαίνει πίσω απο τον Λιβάι, τον Τσούμπερ να πηγαίνει αριστερά και τον Γιόνσον στα χάφ με τον Πινέδα. Ο Πισάρο έδειξε πόσα αξίζει και βοήθησε την ομάδα, όμως ο Ελίασον και ο Λιβάι δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.

Το ρολόι δείχνει 68′ και ο Πινέδα κάνει το 1-2 για την ΑΕΚ μετά απο φοβερή πάσα του Τσούμπερ! Ο βοηθός δείχνει οφσάιντ, όμως ο VAR γρήγορα τον διορθώνει και το γκολ μετράει! Έτσι η ΑΕΚ βρίσκεται μπροστά στο σκορ και οδηγεί το ματς. Φυσικά, ο Γιοβάνοβιτς προχώρησε σε διπλή αλλαγή για να ισοφαρίσει. Παλάσιος και Αράο μπήκαν αντί των Τζούρισιτς-Πέρεθ. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να απαντήσει στο 75’ καθώς ο Ιωαννίδης πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Στάνκοβιτς εντυπωσιακά κράτησε το σκορ. Η «Ένωση» ήθελε μια φρεσκάδα και έτσι μπήκε ο Αραούχο αντί του Γκαρσία και ο Μάνταλος στην θέση του Μοχαμάντι. Ο Πινέδα πήγε αριστερά στην άμυνα, με Μάνταλο-Γιόνσον στον άξονα. Ο Γιοβάνοβιτς έβαλε Σπόραρ αντί Μαντσίνι στο 79’ όπως και τον Μλαντένοβιτς αντί του Χουάνκαρ. Ο Πισάρο εξακολουθεί να απειλεί όμως η μια του προσπάθεια βγαίνει άουτ. Οι «πράσινοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά δεν τα κατάφεραν.

Κάπως έτσι το ντέρμπι στην Λεωφόρο έληξε με την ΑΕΚ να φεύγει με 3 βαθμούς!