ΑΕΚ, ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ, ΦΟΥΤΣΑΛ

Futsal: Δεν κατάφερε να σηκώσει το τρίτο συνεχόμενο η ΑΕΚ

Η ομάδα ποδοσφαίρου σάλας της ΑΕΚ δε μπόρεσε να κατακτήσει το 3ο διαδοχικό πρωτάθλημα χάνοντας 4-5 στα πέναλτι.

Στο Λουτράκι πραγματοποιήθηκε χθες ο τελικός του final-4 για το πρωτάθλημα Futsal. Η ΑΕΚ αντιμετώπισε την ομάδα του Δούκα σε έναν τελικό, που είχε αποτέλεσμα κανονικής διάρκειας, με σκορ 0-0. Οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού δίχως όμως κάποια να μπορέσει να σκοράρει. Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ είχε δοκάρι με τον Ασημακόπουλο, η οποία ήταν η μεγαλύτερη ευκαιρία ως εκείνο το σημείο.

Στην επανάληψη και οι δυο πλευρές είχαν ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ. Η «Ένωση» στα τελευταία 3 λεπτά βρέθηκε τρεις φορές μια ανάσα απ’το γκολ, όμως το παιχνίδι έληξε 0-0.

Στην παράταση το σκηνικό δεν άλλαξε και πολύ, καθώς υπήρχαν φάσεις εκατέρωθεν δίχως κάποια ομάδα να βρίσκει δίχτυα, δίνοντας βάση κυρίως στο αμυντικό κομμάτι.

Όταν πλέον η αναμέτρηση οδηγήθηκε στη «ρώσικη ρουλέτα», ο Δούκας έκανε το 0-1 με τον Ασημακόπουλο να ισοφαρίζει σε 1-1. Ακολούθησαν 4 χαμένα πέναλτι, 2 από κάθε ομάδα για να πάρει ο Δούκας προβάδισμα 1-2. Το 2-2 διαμόρφωσε ο Πάνου,ενώ ο Θανασάι έστειλε και τα πέναλτι σε παράταση διαμορφώνοντας το 3-3. Την ισοφάριση για το 4ο γκολ της ΑΕΚ πέτυχε ο Καρύδας, τελευταίο γκολ για τον «δικέφαλο» καθώς δεν είχε απάντηση για το 5-5.

Έτσι διαμορφώθηκε το τελικό σκορ 4-5 στη διαδικασία των πέναλτι, με τον Δούκα πρωταθλητή για την φετινή σεζόν, την ΑΕΚ δεύτερη και 3ο το Νέο Ικόνιο που στο μικρό τελικό επικράτησε με 1-2 του Παναθηναϊκού.