ΑΕΚ, ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Επέστρεψε σοβαρή και έτοιμη για διεκδίκηση τροπαίου η ΑΕΚάρα, 2-0 την Κηφισιά

Μια «Ένωση» σοβαρή και έτοιμη για την επανέναρξη των υποχρεώσεών της είδαμε στο γήπεδο της Ριζούπολης. Επικράτησε με σκορ 2-0 της Κηφισιάς με σκόρερ τους Γκαρσία και Φαν Βέερτ!

Όπως ήταν λογικό, τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αναγνωριστικά για τους παίκτες καθώς υπήρξε η διακοπή των αγωνιστικών. Μετά το πρώτο επτάλεπτο όμως η ΑΕΚ ανέβασε ρυθμούς και κατάφερε να πετύχει δύο τέρματα. Είχε την κατοχή της μπάλας και έπαιζε άνετα κόντρα σε έναν αξιόμαχο αντίπαλο.

Η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ξανά με τον ίδιο ρυθμό. Πίεσε τον αντίπαλό της και ταυτόχρονα προσπάθησε να τελείωσει την αναμέτρηση χωρίς τραυματισμούς. Το τελικό σκορ τη βρήκε νικήτρια με σκορ 2-0.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε την αναμέτρηση με τους: Στάνκοβιτς, Σιτνιμπέ, Μήτογλου, Μουκουντί, Χατζισαφί, Φράνσον, Γιόνσον, Μάνταλος, Γκαρσία, Αραούχο και Φαν Βέερτ

Στο 8΄ ο Χατζισαφί εκτέλεσε ένα φάουλ αλλά πέρασε απευθείας άουτ. Στο 16΄ ο Μάνταλος πάτησε περιοχή, γύρισε τη μπάλα αλλα κανείς δεν μπόρεσε να τη στείλει στα δίχτυα. Στο 18΄ οι παίκτες της Κηφισιάς βρέθηκαν τετ α τετ αλλά πρώτα ο Στάνκοβιτς και μετά η «Κιτρινόμαυρη» άμυνα κράτησαν το μηδέν.

Στο 22΄ ο Λιβάι Γκαρσία σούταρε όμορφα εκτός περιοχής αλλά η μπάλα κατέληξε λίγο άουτ. Στο 28΄ ο Φράνσον σούταρε εκτός περιοχής, ο Φαν Βέερτ έκανε την προβολή αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 34΄ ο Λιβάι Γκαρσία πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ και έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ. Στο 37΄ ο ίδιος παίκτης βρέθηκε τετ α τετ αλλά δεν κατάφερε να τελειώσει σωστά τη φάση. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Φαν Βέερτ πέτυχε το πρώτο του τέρμα με την ΑΕΚ καθώς ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλντι.

Στο 50΄ ο Αραούχο βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Στο 59΄ η Κηφισιά σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 73΄ Μάνταλος και Φαν Βέερτ συνεργάστηκαν άψογα προσφέροντας θέαμα αλλά ο Έλληνας παίκτης δεν κατάφερε να πλασάρει εντός εστίας.

Στο 80΄ ο Γκαρσία εκτέλεσε ωραία ένα φάουλ αλλά ο Αναγνωστόπουλος είπε εντυπωσιακά «όχι». Το τελικό σκορ έμεινε 2-0 έως τη λήξη του παιχνιδιού με το «Δικέφαλο» να πανηγυρίζει μια εύκολη νίκη.