ΑΕΚ, ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Εντυπωσιακή ΑΕΚ υπέταξε (και) την Τραμπζονσπόρ!

Μια ακόμη εντυπωσιακή εμφάνιση έκανε η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα, επικρατώντας με 1-3 της Τουρκικής Τραμπζονσπόρ!

Επιβλητική ήταν για ακόμη μια φορά η ομάδα του Αλμέιδα. Ο αγώνας δεν άρχισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο έπειτα απο τον τραυματισμό του Βίντα. Παρ’ όλα αυτά, οι κιτρινόμαυροι δεν πτοήθηκαν και άνοιξαν το σκορ στο 31′ με τον Γκαρσία. Ακριβώς δέκα λεπτά αργότερα, η ομάδα του Αλμέιδα δημιουργησε ένα ώραιο build-up όπου και οδηγήθηκε στο 2ο τέρμα με σκόρερ τον Ελίασον.

Εννέα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Τουρκική ομάδα μέιωσε το σκορ στο 54′ με τον Μάξι Γκόμεζ. Η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία να πάρει προβάδισμα 2 τερμάτων στο 69′ όμως ο Γκαρσία αστόχησε από την άσπρη βούλα. Το τρίτο γκολ δεν άργησε να έρθει αφού ο Φαν Βέερτ βρήκε δίχτυα στο 75′ με μια ακόμη ωραία αντεπίθεση. Τέλος, στο 82′ έχασε και η Τραμπζονσπορ πέναλτι.

Έτσι, το ματς έληξε 1-3 με την ΑΕΚ να βγάζει γούστα και να αρέσει!