ΑΕΚ, ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΑΜΕΣΑ: «Φιλική» εξάρα της Άλκμααρ κόντρα στην ΑΕΚ!

Ανέτοιμη εμφανίστηκε η «Ένωση» στο πρώτο της φιλικό επί Ολλανδικού εδάφους γνωρίζοντας την ήττα με ένα μη φυσιολογικό σκορ!

Κάτω από τη βάση πήρε η ΑΕΚ στο πρώτο της φιλικό στην Ολλανδία. Αντίπαλός της η Αλκμάαρ και το σκορ…6-0! Σίγουρα στα πρώτα φιλικά στόχος δεν είναι το αποτέλεσμα αλλά το «ξεμούδιασμα» των ποδοσφαιριστών που έχουν καταπονηθεί  αρκετά τις τελευταίες ημέρες. Όμως το σκορ δεν αφήνει περιθώρια δικαιολογίας.

Τρία γκολ σε κάθε ημίχρονο δέχθηκε η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα που ΦΩΝΑΖΕΙ για ενίσχυση. Μπορεί να λείπουν οι διεθνείς όμως και πάλι επιβεβαιώνεται πως έπρεπε να βρισκόντουσαν τουλάχιστον 4 νέες μεταγραφές στην Ολλανδία. Υπάρχει ο χρόνος να συμβεί αυτό αλλά ήδη ο χρόνος είναι μεγάλος αντίπαλος και αυτό αποτυπώνεται.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Θεοχάρης (46’ Αγγελόπουλος), Ρότα (46’ Κανελλόπουλος), Μουκουντί (46’ Χρυσόπουλος), Μήτογλου (46’ Ραντόνια), Χατζισαφί (46’ Πήλιος), Ελίασον (46’ Ζίνι), Γιόνσον (46’ Φοφανά), Γαλανόπουλος (46’ Ρουκουνάκης), Φερνάντες (46’ Τσιλούλης), Μάνταλος (46’ Μαχαίρας), Γκαρσία (46’ Θεοδωρίδης).

Άλκμααρ (Mάρτεν Μάρτενς): Οβούσου, Πενέτρα, Φαν Μπόμελ, Κλασιέ, Ντέκερ, Λάχντο, Σούτεν, Σμιτ, Μπούρμεστερ, Ζεεφούικ, Ντε Βίτ.

Στο β’ ημίχρονο έπαιξαν: Βέρχουλστ, Κάσιους, Γκόες, Μαρτίνς, Κουπμάινερς, Μάινανς, Μπαζούρ, Ποκού, Σαντίκ, Φαν Μπρέντεροτ και Σμιτ.