ΑΕΚ, ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Έβαλε βάσεις πρόκρισης σε ένα επεισοδιακό ματς η ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ του Μάσιμο Καρέρα κατάφερε να βάλει βάσεις πρόκρισης από τον πρώτο αγώνα των ημιτελικών απέναντι στον Άρη νικώντας την ομάδα της Θεσσαλονίκης με 2-1 σε ένα επεισοδιακό ματς με παράπονα από την διαιτησία και με πολλές εντάσεις.

Τα γκολ για την Ένωση πέτυχαν οι Μάνταλος στο 8′ και ο Βράνιες στο 57′ ενώ ο Άρης είχε καταφέρει να ισοφαρίσει στο 11′ με τον Γκάμα, έπειτα από ανύπαρκτο πέναλτι που σφυρίχτηκε από τον Πορτογάλο διαιτητή του αγώνα.

Ένα πρώτο ημίχρονο γεμάτο εντάσεις, συγκινήσεις και αμφισβητούμενες διαιτητικές αποφάσεις. Η Ένωση ευτύχησε να προηγηθεί, έπειτα από μια φοβερή ομαδική ενέργεια, με τον αρχηγό της. Ελάχιστα λεπτά μετά όμως οι φιλοξενούμενοι ”εκμεταλλεύτηκαν” το πέναλντι που δόθηκε υπέρ τους και ισοφάρισαν. Η ΑΕΚ σπατάλησε σωρεία ευκαιριών με τους επιθετικούς της να μην μπορούν να βρουν δίχτυα σε πάνω από 3 κλασσικές ευκαιρίες.

Επεισοδιακό το δεύτερο ημίχρονο από την έναρξη του κιόλας, με ένταση να σημειώνεται και στον πανηγυρισμό του 2-1 από τον Βράνιες στο 57′ και τον Άρη να παίζει με 10 παίχτες από το 51′, ύστερα από την δύτερη κίτρινη κάρτα που είδε ο Ματίγια. Το σκορ δεν άλλαξε και ο Δικέφαλος πήρε την νίκη.

Η Ένωση ξεκίνησε τον αγώνα με τους: Τσιντώτα, Μπακάκη, Βράνιες, Σβάρνας, Λόπες, Κρίστιτσιτς, Σιμάνσκι, Βέρντε, Μάνταλο, Λιβάγια, Αραούχο

Στο 3΄ ο Μπακάκης σέντραρε, ο Λιβάγια έπιασε την πρώτη κεφαλιά και έβγαλε σε πλεονεκτική θέση τον Αραούχο αλλά η κεφαλιά του Αργεντινού σταμάτησε στο δοκάρι του Κουέστα. Στο 8΄ ο Κρίστιτσιτς έδωσε όμορφα στον Λιβάγια, ο Κροάτης βρήκε εντυπωσιακά τον Μάνταλο κι ο αρχηγός της ΑΕΚ έκανε το 1-0. Στο 11΄ με αμφισβητούμενο πέναλντι ο Μπρούνο Γκάμα έκανε το 1-1. Στο 13΄ ο Βέρντε σέντραρε κι ο Μάνταλος επιχείρησε ένα γυριστό που κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Στο 16΄ ο Βέρντε σούταρε εντός περιοχής αλλά ο Κουέστα έδιωξε στη γωνία του ενώ το σουτ του Μάνταλου στην επαναφορά κατέληξε ελάχιστα άουτ. Στο 25΄ ο Βέρντε βρήκε συστημένο το κεφάλι του Αραούχο του οποίου η κεφαλιά πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 36΄ ο Φετφατζίδης έκανε ένα ωραίο «σλάλομ», μπήκε στην περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε πάνω στον Τσιντώτα. Στο 38΄ ο Αραούχο βρήκε τον Κρίστιτσιτς στην κίνηση αλλά ο Σέρβος σούταρε με το δεξί με αποτέλεσμα η μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Δύο λεπτά μετά ο Βέρντε βρήκε τον Μάνταλο αλλά η κεφαλιά του Μάνταλου κατέληξε κόρνερ.

Με καθυστέρηση μισής ώρας άρχισε το 2ο ημίχρονο της αναμέτρησης, με τους διαιτητές να αρνούνται να βγουν στον αγωνιστικό χώρο λόγω διαμαρτυριών που υπήρχαν στο ΟΑΚΑ. Στο 48′ ο Ματίγια θα αποβληθεί με κόκκινη κάρτα έπειτα και από τον έλεγχο του μαρκαρίσματος του από τον διαιτητή με χρήση του VAR. Το 2-1 για την ΑΕΚ θα έρθει στο 57′ με γκολ από τον Βράνιες, ο οποίος πανηγύρισε το γκολ μαζί με τους οργανωμένους φίλους της Ένωσης. Ωστόσο, κατά την διάρκεια των πανηγυρισμών υπήρξε πτώση μέλους του ιατρικού τιμ του Άρη στον αγωνιστικό χώρο, με τους φιλοξενούμενους να ήταν έτοιμοι να κατευθυνθούν στα αποδυτήρια κάτι που τελικά δεν έγινε, με το ματς να συνεχίζεται κανονικά. Στο 74′ ο Βέρντε πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου και την θέση του πήρε ο Βίκτωρ Κλωναρίδης. Τα υπόλοιπα λεπτά κύλησαν με τον Δικέφαλο να είναι κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο και να προσπαθεί να πετύχει κάποιο τρίτο γκολ. Στο 88′ ήρθε η σειρά του Ευθύμη Χριστόπουλου να περάσει στον αγώνα παίρνοντας την θέση του Σέρχιο Αραούχο, με την υπόδειξη του 4ου δύο λεπτά μετά να είναι 10 λεπτά επιπλέον χρόνου. Σε αυτά τα λεπτά δεν υπήρξε κάτι το αξιόλογο με το διαιτητή να σφυρίζει την λήξη του αγώνα.