ΑΕΚ, ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Δεν εντυπωσίασε και άφησε ανοιχτούς λογαριασμούς η ΑΕΚ

ΑΕΚ και Παναιτωλικός ήραν ισόπαλοι 1-1 στο Αγρίνιο. Για την ΑΕΚ το σκορ άνοιξε ο Στράτος Σβάρνας ενώ στην επανάληψη για τους γηπεδούχους ισοφάρισε ο Ντάουντα έπειτα από λάθος του Τσιγκρίνσκι!

Η Ένωση στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να πάρει αυτό που ήθελε. Το προβάδισμα στο σκορ. Το πέτυχε μάλιστα χωρίς να κουραστεί ιδιαίτερα. Η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα δεν δημιούργησε πολλές φάσεις αλλά είχε την ουσία. Το γκολ πέτυχε ο Στράτος Σβάρνας. Ένα τέρμα που ήταν το «παρθενικό» για τον Έλληνα κεντρικό αμυντικό. Όλα αυτά όμως επισκιάστηκαν με τον τραυματισμό του Χρήστου Αλμπάνη ο οποίος αποχώρησε από το 23΄ μη μπορώντας να συνεχίσει.

Στο δεύτερο ημίχρονο η απόδοση της ΑΕΚ έπεσε με αποτέλεσμα να έρθει το γκολ της ισοφάρισης. Χάθηκαν κάποιες ευκαιρίες αλλά η ομάδα του Καρέρα δεν κατάφερε σε καμία περίπτωση να δείξει πως παλεύει για να πάρει το παιχνίδι. Οι δύο ομάδες λοιπόν αφήνουν ανοιχτούς λογαριασμούς με την Ένωση  να έχει ωστόσο το προβάδισμα του εκτός έδρας γκολ.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε σε σχηματισμό 3-5-2 με τους:  Τσιντώντα, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνα, Σιμόες, Σαμπανάτζοβιτς – Μάνταλο, Βασιναλτωνόπουλος, Χουλτ και μπροστά ο Αλμπάνης με τον Λιβάγια!

Στο 5΄  ο Χουλτ πάτησε περιοχή, γύρισε στο πέναλντι αλλά ούτε ο Αλμπάνης ούτε ο Λιβάγια κατάφεραν να βρεθούν στην τροχιά της μπάλας. Στο 15΄ ο Μάνταλος επιχείρησε ένα σουτ με τη μπάλα να περνάει κόρνερ. Στο 23΄ ο Σέρχιο Αραούχο πέρασε στη θέση του Χρήστου Αλμπάνη που τραυματίστηκε στο γόνατο και δεν μπορούσε να συνεχίσει. Στο 32΄ η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με τον Στράτο Σβάρνα. Ο Πέτρος Μάνταλος εκτέλεσε φάουλ, ο Λιβάγια έπιασε την πρώτη κεφαλιά με τον Έλληνα σέντερ μπακ, έπειτα από δεύτερη κεφαλιά, έγραψε το 0-1.

Στο 35΄ ο Ρόσα σέντραρε από τα πλάγια αλλά η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και ο Τσιντώτας έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ. Στο 36΄ μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Σέντρα του Μουνιέ από δεξιά στο δεύτερο δοκάρι αλλά το σουτ του Κέβιν ήταν πολύ κακό και η μπάλα πέρασε πολύ άουτ. Στο 38΄ ο Ντάσιο σούταρε δυνατά εκτός περιοχής αλλά ο Τσιντώτας μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια. Δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ο Αραούχο έκλεψε τη μπάλα, σε μια φάση που φαινόταν χαμένη, πάσαρε στο Λιβάγια που βρισκόταν εντός περιοχής αλλά το τελείωμα του Κροάτη πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο 58΄ ο Τζανακάκης σέντραρε, ο Μουνιέ έκανε την προβολή αλλά ο Τσιντώτας απέκρουσε. Η φάση τελικά ήταν ως μη γενόμενη καθώς ο Γάλλος ήταν σε θέση οφσάιντ. Στο 60΄ ο Ντάουντα ισοφάρισε για τους γηπεδούχους με πολύ ωραίο τελείωμα. Στο 65΄ ο Μάνταλος εκτέλεσε απευθείας φάουλ με τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού να μπλοκάρει. Δευτερόλεπτα μετά ο Ανέλ Σαμπανάτζοβιτς άφησε τη θέση του στον Νταμιάν Σιμάνσκι.

Στο 73΄ ο Χουλτ σούταρε εκτός περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Στο 77΄ ο Λιβάγια δεν το σκέφτηκε ιδιαίτερα και πλάσαρε εντός περιοχής αλλά η μπάλα βρήκε πάνω στον Μάλη και πέρασε κόρνερ. Στο 84΄ ο Σιμάνσκι βρέθηκε μπροστά από τον Φερνάντεθ, έπειτα από πολύ όμορφη πάσα του Λιβάγια, αλλά ο Πολωνός χαφ αστόχησε στο τελείωμα. Στο 86΄ ο Ευθύμης Χριστόπουλος πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Μάρκο Λιβάγια. Το ματς έληξε με σκορ 1-1.