ΑΕΚ, ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

«Χ»αμένοι και οι δύο στο ντέρμπι της Ν. Φιλαδέλφειας

ΑΕΚ και ΠΑΟΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι στο ντέρμπι «Δικεφάλων» στη Νέα Φιλαδέλφεια. Το σκορ άνοιξε ο Μπάμπα Ράχμαν και ισοφάρισε νωρίς ο Πιερό!

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στα πρώτα λεπτά και ήταν αυτή που έφτασε τη μπάλα στην αντίπαλη περιοχή. Ωστόσο δεν ήταν συγκντρωμένη αμυντικά και κατάφερε να μείνει πίσω στο σκορ με ένα γκολ από κόρνερ. Ωστόσο κατάφερε να βρει ισορροπίες και ισοφάρσιε με ένα…παλικαρίσιο γκολ του Πιερό.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε καμιά διαφορά και δεν άλλαξε και κάτι. Η ΑΕΚ σε ρόλο επίθεσης με ελάχιστες εξαιρέσεις αλλά το γκολ δεν μπήκε δυστυχώς. Ο ΠΑΟΚ μετά από ένα σημείο είχε αποφασίσει να αρκεστεί στην ισοπαλία και έκανε ό,τι μπορούσε για να το πετύχει. Φυσικά δεν αποφύγαμε το σόου του Ρασβάν Λουτσέσκου στο τέλος.

Ο αγώνας :

Η ΑΕΚ ξεκίνησε την αναμέτρηση με τους : Στρακόσα , Ρότα , Βίντα , Μουκουντί , Πήλιο , Σιμάνσκι , Περέιρα, Γκαρσία , Λαμέλα , Κοϊτά και Πιερό

Στο 14 ΄ ο Οζντόεφ σούταρε εκτός περιοχής αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 16΄ ο ΠΑΟΚ εκτέλεσε ένα κόρνερ, η αντίδραση της ΑΕΚ ήταν τραγική και ο Μπάμπα Ράχμαν έκανε το 0-1. Στο 25΄ ο Πιερό ισοφάρισε για την «Ένωση» καθώς η άμυνα του ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να τον σταματήσει με το σώμα. Στο 35΄ ο Πιερό σέντραρε, ο Γκαρσία έπιασε μια κεφαλιά αλλά κατέληξε άουτ.

Στο 38΄ ο Ρότα βρήκε τη μπάλα σε θέση βολής, απέκρουσε ο Κοτάρσκι και στη συνέχεια του σουτ του Περέιρα πέρασε αρκετά άουτ. Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες 1-1.

Στο 55΄ ο Λαμέλα εκτέλεσε ένα φάουλ από καλή θέση αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο ίδιο λεπτό ο Τάισον σούταρε εκτός περιοχής, έπειτα από κακό διώξιμο του Πήλιου, η μπάλα πέρασε άουτ. Χωρίς ιδιαίτερες φάσεις το β΄ημίχρονο έως το 79΄ με φοβερή στιγμή την είσοδο του Μαρσιάλ στον αγωνιστικό χώρο για πρώτη φορά με τα «Κιτρινόμαυρα». Στο 87΄ ο Οντουμπάτζο σούταρε εκτός περιοχής, αρκετά άουτ η μπάλα.