ΑΕΚ, ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ήταν ΑΕΚΑΡΑ και πιάνει κορυφή κόντρα στον μέτριο Παναθηναϊκό

Η ΑΕΚ επικράτησε 2-0 του Παναθηναϊκού στη Νέα Φιλαδέλφεια κι έπιασε κορυφή. Τα γκολ πέτυχαν οι Πιερό στο 30΄ και ο Άμραμπατ στο 91΄ με εύστοχο πέναλτι!

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ, συνολικά, ήταν καλύτερη του Παναθηναϊκού. «Πάτησε» πιο γερά στο γήπεδο και είχε τις σημαντικότερες ευκαιρίες. Ειδικά από το 25΄ και μετά το σκορ θα μπορούσε να ήταν 2-0 και πάνω.

Ωστόσο αρκέστηκε στο γκολ του Πιερό στο 30΄ που νίκησε στον αέρα κάθε παίκτη των φιλοξενουμένων και ευστόχησε. Ο διαιτητής «τράβηξε» τα βλέμματα λόγω των πολλών καρτών που «φόρτωσε» τους γηπεδούχους και αντίστοιχα «χάρισε» στους φιλοξενουμένους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ φάνηκε πως είχε ως πρωταρχικό ρόλο τη διατήρηση του σκορ. Έδωσε χώρους στον Παναθηναϊκό ωστόσο πάλι είχε τις πιο καίριες φάσεις. Το «κερασάκι στην τούρτα» ήταν το 2-0 του Άμραμπατ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Συνολικά, μιλάμε για μια από τις πιο «καθαρές» νίκες σε ντέρμπι αφού η «Ένωση» ήταν καλύτερη από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό και από δικές της λάθος επιλογές δεν κατάφερε να ανεβάσει νωρίτερα το σκορ σε πιο υψηλά επίπεδα.

Μια δικαίωση του Ματίας Αλμέιδα και των ποδοσφαιριστών του που τον τελευταίο καιρό έχουν ακούσει ουκ ολίγα (όχι άδικα πολλές φορές) αλλά σήμερα ήταν Α.Ε.Κ.Α.Ρ.Α!

Ο αγώνας :

Η ΑΕΚ ξεκίνησε την αναμέτρηση με τους : Στρακόσα , Ρότα , Βίντα , Κάλενς , Πήλιος , Σιμάνσκι , Περέιρα , Ελίασον , Πινέδα , Κοϊτά και Πιερό

Στο 11΄ ο Πινέδα μπήκε στην περιοχή του Παναθηναϊκού, έστρωσε στον Ρότα ο οποίος επιχείρησε μια σέντρα-σουτ αλλά κατέληξε αρκετά άουτ. Αρκετό εκνευρισμό προκάλεσε έως το 20΄ ο διαιτητής της αναμέτρησης που «χάρισε» ουκ ολίγες κάρτες στους φιλοξενούμενους. Στο 25΄ ο Κοϊτά σούταρε από αρκετά μακριά με αποτέλεσμα η μπάλα να περάσει αρκετά έξω από την εστία.

Στο 30΄ ο Ρότα σέντραρε με απόλυτη ακρίβεια, ο Πιερό έπιασε μια κεφαλιά που ήταν αδύνατο να αποκρούσει ο Ντραγκόφσκι κι έκανε το 1-0. Στο 39΄ ο Γεντβάι έπιασε μια «καρφωτή» κεφαλιά αλλά ο Στρακόσα απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο 45 ΄ ο Κοϊτά εκτέλεσε ένα φάουλ με σέντρα, ο Σιμάνσκι έπιασε μια κεφαλιά αλλά ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων μπλόκαρε σταθερά.

Στο 52΄ ο Κοϊτά σέντραρε, ο Κάλενς βρέθηκε κοντά στο να σκοράρει αλλά αστόχησε με προβολή. Στο 55΄ ο Βίντα επιχείρησε μια κεφαλιά αλλά ο Ντραγκόφσκι μπλόκαρε εύκολα. Στο 63΄ ο Κοϊτά επιχείρησε άλλο ένα σουτ εκτός έδρας αλλά κατέληξε πολύ άουτ.

Στο 80΄ ο Ελίασον εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Πιερό έπιασε μια κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε λίγο άουτ. Στο 81΄ ο Λιούμπισιτς σούταρε εκτός περιοχής αλλά η φάση κατέληξε ελάχιστα άουτ. Στο 91΄ η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι κι ο Νόρντιν Άμραμπατ ανέλαβε την εκτέλεση. Φυσικά δεν αστόχησε κι έκανε το 2-0.