ΑΕΚ, ΜΠΑΣΚΕΤ

Καθάρισε Ανβίλ και δεύτερη θέση η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ υποδέχτηκε την Ανβίλ στο ΟΑΚΑ και πήρε τη νίκη με 83-72 εξασφαλίζοντας παράλληλα την δεύτερη θέση του ομίλου.

Κορυφαίος για τη Βασίλισσα ο Ρογκαβόπουλος με 15 πόντους, εξαιρετικοί και οι Ματσιούλις, Χρυσικόπουλος και Ρέι. Μαέστρος σε άμυνα κι επίθεση ο Νίκος Ζήσης.

Στο πρώτο ημίχρονο το σκορ είχε διάφορες διακυμάνσεις με την Ανβίλ να προηγείται μέχρι τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου. Σε εκείνο το σημείο η είσοδος του Νίκου Ρογκαβόπουλου άλλαξε τις ισορροπίες και το ημίχρονο έκλεισε με την Ένωση μπροστά με 44-38.

Στο δεύτερο ημίχρονο διατήρησε με ευκολία την πρωτοκαθεδρία στο σκορ, ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Ως εκ τούτου, φυσιολογικά φτάσαμε στο τελικό 83-72.

Πλέον στο κιτρινόμαυρο στρατόπεδο στρέφουν την προσοχή τους στον ημιτελικό του κυπέλλου με τον Διαγόρα Δρυοπιδέων την επόμενη Τετάρτη.