ΑΕΚ, ΜΠΑΣΚΕΤ

Έκανε τη ζωή της δύσκολη η κάκιστη ΑΕΚ

Η ΑΕΚ φιλοξενήθηκε στην Ισπανία από τη Μπούργος για τη 12η αγωνιστική του BCL και ηττήθηκε εύκολα με 93-76.

Ο Νίκος Ζήσης, στην επανεμφάνισή του με τα κιτρινόμαυρα ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 16 πόντους. Αγωνία για τον Λάνγκφορντ ο οποίος αποχώρησε στο έκτο λεπτό και δεν αγωνίστηκε στον υπόλοιπο αγώνα.

Στο πρώτο ημίχρονο η “Βασίλισσα” ήταν αγνώριστη, δεν έπαιξε καθόλου άμυνα ενώ είδε και τον Κιθ Λάνγκφορντ να αποχωρεί με ενοχλήσεις. Οι Ισπανοί ήταν εύστοχοι στα αμέτρητα ελεύθερα σουτ που τους έδωσε η Ένωση και δίκαια πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα είκοσι πόντων (54-34).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν μπορούσε να μειώσει τη διαφορά από τους Ισπανούς, με το σκορ στο 30′ να είναι 74-57. Στην τελευταία περίοδο η ΑΕΚ μείωσε μέχρι τους εννιά (85-76) όμως δεν κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά του πρώτου αγώνα. Ως εκ τούτου φτάσαμε στο τελικό 93-76.

Πλέον, στο κιτρινόμαυρο στρατόπεδο στρέφουν την προσοχή τους στον εκτός έδρας αγώνα του Σαββάτου με το Περιστέρι για τη Basketleague.