ΑΕΚ, ΜΠΑΣΚΕΤ

Ηττα εκτός προγράμματος και σε κίνδυνο η πρωτιά για την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ υποδέχτηκε την Μπαντίρμα στο ΟΑΚΑ για την 11η αγωνιστική του BCL και ηττήθηκε με 84-96.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ένωση ήταν καλή επιθετικά αλλά αντιμετώπισε πολλά προβλήματα αμυντικά από τους φιλοξενούμενους. Αποτέλεσμα αυτού, να λήξει το ημίχρονο και η “Βασίλισσα” βρισκόταν πίσω με πέντε πόντους,  42-47.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εξέλιξη του αγώνα έμοιαζε καταστροφική για την ΑΕΚ, καθώς οι Τούρκοι προηγήθηκαν μέχρι και με 18 πόντους (54-72). Στην τέταρτη περίοδο η Ένωση έκανε την μεγάλη αντεπίθεση, μειώνοντας στους 7 (73-80), έξι λεπτά πριν το φινάλε. Σε εκείνο το σημείο δυο λάθος διαιτητικές αποφάσεις έφεραν τη Μπαντίρμα μπροστά με 75-88. Ως εκ τούτου, μοιραία φτάσαμε στο τελικό 84-96.

Πλέον, στο κιτρινόμαυρο στρατόπεδο στρέφουν την προσοχή τους στον αγώνα του Σαββάτου με τον Ήφαιστο Λήμνου.