ΑΕΚ, ΜΠΑΣΚΕΤ

Αγχώθηκε αλλά πέρασε και από την Ρόδο η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ φιλοξενήθηκε στη Ρόδο από τον Κολοσσό για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος και πήρε τη νίκη με 79-70

Στο πρώτο ημίχρονο η Ένωση έδωσε βάρος στην άμυνα, ενώ στην επίθεση ήταν αρκετά εύστοχη. Η ανάπαυλα βρήκε τη “Βασίλισσα” να προηγείται με 39-33.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ βρέθηκε μπροστά στο σκορ αλλά δεν μπορούσε να κλειδώσει τη νίκη. Στην έναρξη της τέταρτης περιόδου, ο Κολοσσός μείωσε στον πόντο (62-63). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 67-65 όμως στο φινάλε μίλησαν οι Λάνγκφορντ και Γιαννόπουλος. Οι δυο αυτοί αθλητές έδωσαν προβάδισμα με 68-75. Ως εκ τούτου φτάσαμε στο τελικό 79-70.

Πλέον, στο κιτρινόμαυρο στρατόπεδο στρέφουν την προσοχή τους στον αγώνα της Τρίτης με την Μπαντίρμα στο ΟΑΚΑ για το BCL.