ΑΕΚ, ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Εγκλήματα Κωστένογλου στέρησαν τη νίκη από την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ φιλοξενήθηκε από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ και ηττήθηκε με 3-2. Χωρίς λογική οι αλλαγές του Κωστένογλου με το σκορ στο 0-2.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Νίκου Κωστένογλου ήταν πολύ καλή τακτικά και προηγήθηκε νωρίς. Στο 18ο λεπτό, ο Μπακάκης έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ, κανένα περιθώριο αντίδρασης από τον Διούδη και 1-0 για την ΑΕΚ.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Μπάρκας κράτησε το “μηδέν” με μαγική επέμβαση σε σουτ του Χατζηγιοβάνη. Στο 36ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μάνταλος πήρε τη κεφαλιά και ο Ολιβέιρα με προβολή έκανε το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και στο 52ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία για τρίτο γκολ με δοκάρι του Ολιβέιρα. Στο 67ο λεπτό ο Μακέντα με δυνατό σουτ μείωσε σε 2-1. Στο 70ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με γκολ του Περέα, σε μια τρίλεπτη κατάρρευση της Ενωσης.

Ο Νίκος Κωστένογλου αποφάσισε να βγάλει τους Ολιβέιρα και Βέρντε και μοιραία ήρθε η πλήρης ανατροπή. Στο 90ο λεπτό ο Κολοβέτσιος έκανε το τελικό 3-2.

Πλέον, στο κιτρινόμαυρο στρατόπεδο στρέφουν την προσοχή τους στην αναμέτρηση με τον Αρη στο ΟΑΚΑ σε δυο εβδομάδες.