ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Αγχώθηκε αλλά καθάρισε τον Βόλο η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ φιλοξένησε στη Ριζούπολη τον Βόλο ΝΠΣ και κατάφερε να πάρει τη νίκη με σκορ 3-2.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ενωση παρότι ξεκίνησε δυνατά, σε μια ανύποπτη φάση δέχτηκε γκολ από τον Βόλο.

Οι παίκτες του Νίκου Κωστένογλου απάντησαν άμεσα με τον Μάρκο Λιβάγια.

Λίγα λεπτά μετά την ισοφάριση ο Λιβάγια σκόραρε ξανά, όμως το γκολ ακυρώθηκε.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Βόλος έμεινε με 10 παίκτες καθώς αποβλήθηκε ο Μουνίθ.

Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες, 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ έδειχνε ότι δεν μπορούσε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ομως στο 75′ η Ενωση κέρδισε πέναλτι το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Μάνταλος. Το 3-1 έκανε στο 78′ ξανά ο αρχηγός με όμορφο πλασέ. Στο 83′ ο Βόλος μείωσε σε 3-2 με τον Δημόπουλο.

Με αυτόν τον τρόπο η ομάδα του Νίκου Κωστένογλου έφτασε στη νίκη και πάει την άλλη Κυριακή στο Φάληρο για το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

ΑΕΚ (Κωστένογλου): Τσιντώτας, Μπακάκης, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Βέρντε, Μάνταλος, Λιβάγια και Ολιβέιρα.