Με φόρα από την πρόκριση επί της Μπαρτσελόνα διέλυσε την Ιστάνμπουλ η Εφές!

Με… 111 έτρεχε η Εφές, η οποία διέλυσε την Ιστανμπούλ με 111-74 εντός έδρας και εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Φενέρμπαχτσε. Η ομάδα του Αταμάν συνέχισε με φόρα από την πρόκριση επί της Μπαρτσελόνα στην Ευρωλίγκα και απέδειξε πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση φτάνοντας στη 16η σερί νίκη της στην εγχώρια λίγκα (22-3), ενώ κρατάει στα χέρια της πλέον την 1η θέση.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για ένα ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να προηγούνται 50-43 στο 20’, ωστόσο πάτησαν το γκάζι και με εκπληκτική τρίτη περίοδο (41-10 το επιμέρους σκορ) έφτασαν στο 91-53. Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον προπονητή της Αναντολού να μοιράζει το χρόνο συμμετοχής.

Επτά παίκτες των νικητών είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Τουντσέρ να πετυχαίνει triple-double (13 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 10 ασίστ), ενώ οι Λάρκιν, Μπομπουά ήταν οι πρώτοι σκόρερ τους, με 16 έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 50-43, 91-53, 111-74.

Πηγή: sport-fm.gr