ΑΕΚ, ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΑΕΚ: Διπλασίασε τις νίκες (1-2) και με την απόκτηση των στόπερ θα «δέσει»

Διπλασίασε τις νίκες της στα φιλικά η ΑΕΚ επικρατώντας 2-1 με ανατροπή επί της ολλανδικής Φόλενταμ. Σκόρερ οι Αραούχο και Κοσίδης για την «Ένωση», ενώ οι Ολλανδοί είχαν προηγηθεί στο 4′.

Με το αριστερό ξεκίνησε η αναμέτρηση για τους «κιτρινόμαυρους» καθώς ο Αθανασιάδης έκανε «δώρο» το 1-0 στο 4′. Η ομάδα του Αλμέιδα έβγαλε αντίδραση και δημιούργησε ευκαιρίες με όμορφο, συνδυαστικό ποδόσφαιρο, ώσπου να έρθει η ισοφάριση από λάθος του γκολκίπερ της Φόλενταμ στο 32′ με τον Αραούχο. Η ΑΕΚ συνέχιζε να δημιουργεί φάσεις με το αποτέλεσμα, ωστόσο, να παραμένει ισόπαλο μέχρι το ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι «αναληρωματικοί» με την απόδοση της ομάδας να παραμένει στα ίδια επίπεδα, απόρροια της δουλειάς που γίνεται από τον Αλμέιδα. Στο 71′ ο Φράνσον μετά από κλέψιμο ψηλά κέρδισε πέναλτι, το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Κοσίδης. Η «Ένωση» απείλησε αρκετές φορές την εστία και στο δεύτερο μέρος, κρατώντας την δική της (σ.σ εστία) εκτός κινδύνου. Ο διαιτητής σφύριξε την λήξη στο 100′ μετά από τέσσερα 25λεπτα. Η ομάδα μεσοεπιθετικά αρχίζει και «δένει», ωστόσο αμυντικά η ανάγκη για την απόκτηση δύο ποιοτικών στόπερ που θα «ολοκληρώσουν» το παζλ είναι εμφανής.