ΑΕΚ, ΜΠΑΣΚΕΤ

Σημαντική νίκη για την «Βασίλισσα» κόντρα στον Ιωνικό με 92-75!

Νίκη για την «Βασίλισσα»που λύγισε την αντίσταση του Ιωνικού και πήρε σημαντική βαθμολογική ανάσα.

Οι παίκτες του Στέφανου Δέδα με ένα ξέσπασμα στην 3η περίοδο καθάρισαν την υπόθεση νίκη, παίζοντας ωραίο μπάσκετ. Κορυφαίος για την Ένωση ο Κίνο Κολόμ που μετά από αρκετούς αγώνες ήταν εξαιρετικός επιθετικά (24 πόντους) εκτός από δημιουργικά, ενώ και ο Χάμερ με τον Κουζέλογλου με τον Μαυροειδή έκαναν καλή εμφάνιση.

Η ΑΕΚ με μια επιβλητική 3η περίοδο παίζοντας όμορφο μπάσκετ κατάφερε να θέσει τις βάσεις για την νίκη επί του Ιωνικού. Κορυφαίοι για την «Ένωση» ήταν οι Κολόμ (24 ποντους), Χάμερ, Κουζέλογλου και Μαυροειδής.

Το ματς:

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με τους Φλιώνη, Κολόμ, Ράουτινς, Χάμερ, Κουζέλογλου ενώ ο Ιωνικός με τους Μουσταφά, Κολοβέρος, Γόντικας, Γκιουζέλης και Αρσενόπουλος.

Δυνατό ξεκίνημα για την ΑΕΚ με 4 πόντους του Κουζέλογλου και τρίποντο του Ράουτινς μπήκε μπροστά στο σκορ από νωρίς (9-6).

Η επιθετική κυριαρχία συνεχίστηκε με τρίποντο του Κολόμ έφτασε στο +8 μετά από 4 λεπτά αγώνα (14-6).

Έπειτα σερί του Ιωνικού που μείωσε στους 5 εκμεταλλευόμενος την αμυντική αδράνεια της ΑΕΚ 16-11).

Η «Ένωση» ξέφυγε στο +10 με δημιουργίες του Κολόμ τρέχοντας στον αιφνιδιασμό ,ενώ το τρίποντο του Χατζηκυριάκου έκλεισε το δεκάλεπτο με σκορ 26-18.

Η κυριαρχία του Κολόμ στο γήπεδο συνέχισε και στη  2η περίοδο για την ΑΕΚ που επανάφερε την διαφορά στο +10 (31-21).

Η «Βασίλισσα» ήταν καλή επιθετικά και έβρισκε εύκολα σκορ με κινητήριο μοχλό τον Ισπανό μαέστρο (36-25).

Μεγάλη ευστοχία για την ΑΕΚ από την περιφέρεια με τους παίκτες της να έχουν κάνει μεγάλη ζημιά στον Ιωνικό από τα 6,75 (47-32).

Ο Ιωνικός κατάφερε να μειώσει την διαφορά λίγο πριν την ανάπαυλα και να πάει στα αποδυτήρια στο -8 (47-39).

Το Β μέρος ξεκίνησε με την ΑΕΚ να πατάει και πάλι γκάζι με 2 τρίποντα του Κολόμ και τον Χάμερ μέσα από το καλάθι (57-41).

Ο Ιωνικός αντέδρασε με τον Μουχαιμίν και πήγε να επιστρέψει στο παιχνίδι όμως ο Χάμερ έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες των φιλοξενούμενων με ένα τρίποντο του Χάμερ να σταματάει το σερί του Ιωνικού(64-48).

Η ΑΕΚ συνέχισε να αυξάνει την διαφορά και στην 4η περίοδο(80-55).

Τέλος οι δύο προπονητές πέρασαν τους νεαρούς παίκτες τους στον αγώνα για να πάρουν χρόνο συμμετοχής στα τελευταία διαδικαστικά λεπτά (85-59).

Η ΑΕΚ έριξε τους ρυθμούς προς την λήξη του παιχνιδιού  και μειώθηκε η διαφορά μέχρι να διαμορφωθεί το τελικό σκορ (92-75).

ΑΕΚ-Ιωνικός: 92-75

Δεκάλεπτα: 26-18, 47-39, 73-51, 92-75

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 24, Φλιώνης 9, Ράουτινς 3, Πετρόπουλος 8, Φιλιππάκος 8, Παππάς 5,  Καρλής, Μαυροειδής 8, Χάμερ 16, Κουζέλογλου 11 .

Ιωνικός (Σεγκούρα): Μουχαιμίν 19, Χατζηκυριάκος 3, Τζόλος 2, Κολοβέρος 12, Αρσενόπουλος 10, Αθηναίου 14, Γόντικας 8, Γκιουζέλης 7, Μόουζες.