Νίκη για τα κορίτσια στο ντεμπούτο Αποστολογιωργάκη!

Την νίκη με 3-1 σετ κατέκτησε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ, επικρατώντας του ΦΟ Βριλησσίων για την 9η αγωνιστική της Pre League.

Οι “κιτρινόμαυρες” έπιασαν κατά διαστήματα πολύ καλή απόδοση σε μία αναμέτρηση που αποτέλεσε το ντεμπούτο του Μανώλη Αποστολογιωργάκη στον πάγκο. Έτσι, η “Ένωση” έφτασε τους 22 βαθμούς και συνεχίζει με μοναδικό στόχο την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία.
Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με τις Χρήστου, Γιοβάνη και Καββαδία προηγήθηκε με 5-2. Η “Ένωση” ανέβασε τη διαφορά ακόμα και στους 4 πόντους (7-3), αλλά με σερί 3-0 τα Βριλήσσια μείωσαν σε 7-6. Η Τέζα με καρφί έδωσε ανάσα στις “κιτρινόμαυρες” (8-6), ενώ με την Γιοβάνη να μην αστοχεί, ο “Δικέφαλος” έφτασε στο 10-6. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 11-9, αλλά με σερί 5-3 η ΑΕΚ έφτασε στο 16-12. Τα Βριλήσσια μείωσαν σε 16-13, για να απαντήσει η ΑΕΚ με ένα 3-0 (19-13), φτάνοντας τελικά στο 1-0 στα σετ με 25-17.
Στο δεύτερο σετ, Ζίγκα, Γιοβάνη και Τοτσίδου έδωσαν “αέρα” 4 πόντων στην ΑΕΚ από νωρίς (6-2). Με την Γιοβάνη να βρίσκεται σε εξαιρετική μέρα, αλλά και τις υπόλοιπες αθλήτριες να μην υστερούν, η “Ένωση” συνέχισε στον ίδιο ρυθμό ανεβάζοντας τη διαφορά στους 5 (10-5). Το 10-7 οι γηπεδούχες το μετέτρεψαν γρήγορα σε 13-8 και με την Χρήστου στο σερβίς έφτασαν στο 16-11. Τα Βριλήσσια μείωσαν σε 16-13 και 17-14 με την Τσοπούλου. Με την Τέζα στο σερβίς η ΑΕΚ “ψαλίδισε” τις ελπίδες των “κόκκινων”, εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 6 (20-14) και κατακτώντας τελικώς το σετ με 25-15.
Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι ως το 5-5. Η ΑΕΚ σε εκείνο το σημείο ξέφυγε με 7-5, αλλά οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά στο σκορ (14-15). Χρήστου και Καββαδία αποκατέστησαν την τάξη (18-16), ενώ η τελευταία έκανε και το 20-18. Τα Βριλήσσια ισοφάρισαν σε 20-20 με την Γιαννέλου, αλλά με την Τοτσίδου να παίρνει πάνω της τις κρίσιμες επιθέσεις ο “Δικέφαλος” βρέθηκε και πάλι στο +2 (23-21). Οι φιλοξενούμενες πιέζοντας στο σερβίς κατάφεραν, ωστόσο, να κάνουν ένα εντυπωσιακό 4-0 σερί και να κερδίσουν το σετ με 25-23.
Στο τέταρτο σετ, η ΑΕΚ με την Γιοβάνη να μοιάζει ασταμάτητη προηγήθηκε με 4-1, με τα Βριλήσσια να μειώνουν άμεσα σε 4-3. Οι “κιτρινόμαυρες” με σερί 4-0 έφτασαν στο 8-3, ενώ με μονό μπλοκ της Τοτσίδου προηγήθηκαν και με 7 πόντους (11-4). Τα Βριλήσσια μείωσαν σε 13-9, με την ΑΕΚ να απαντά με 4-1 σερί για το 17-10. Οι φιλοξενούμενες δεν έδειξαν διατεθειμένες να παρατήσουν το παιχνίδι και πλησίασαν στο σκορ (17-13), με τον κόουτς Αποστολογιωργάκη να καλεί τάιμ άουτ. Το τάιμ άουτ έδειξε να πιάνει τόπο, με την ΑΕΚ να ξεφεύγει στο σκορ με 22-14 και να κατακτά τελικώς το σετ με 25-15 και τη νίκη με 3-1 σετ.
ΑΕΚ – ΦΟ Βριλησσίων 3-1
Τα σετ: 25-17, 25-15, 23-25, 25-15.