ΑΕΚ, ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Θλιβερή και αποκρουστική η ΑΕΚ έχασε 0-2 από τον Άρη

Η ΑΕΚ υποδέχθηκε στο ΟΑΚΑ τον Άρη για την 21η αγωνιστική της Superleague Interwetten και ηττήθηκε με 0-2.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Ένωση παρουσίασε το κακό της πρόσωπο για ακόμη μια φορά, καθώς επί 45 λεπτά έπαιζε άμυνα απέναντι στον Άρη, ο οποίος ήλεγχε το παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί στο 29′ με προβολή του Ρόουζ μετά από αστάθεια στην άμυνα της ομάδας.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ανέβασε λίγο στροφές με την είσοδο των Μαχαίρα και Μάνταλου και στο 70′ έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν ο Μαχαίρας έπιασε ένα δυνατό συρτό σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα όμως βρήκε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Κουέστα και στην επαναφορά ο Ρόουζ με υπερπροσπάθεια έδιωξε σε κόρνερ προ του Μάνταλου. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ δεν κατόρθωσε να απειλήσει την εστία των φιλοξενούμενων. Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 91ο λεπτό, όταν ο Σίλβα έκανε το 0-2 για τον Άρη και κλείδωσε τη νίκη.

Πλέον, στο κιτρινόμαυρο στρατόπεδο στρέφουν την προσοχή τους στην πρώτη αναμέτρηση απέναντι στον Βόλο, την Τετάρτη στο ΟΑΚΑ, στις 17:00.