ΑΕΚ, ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Πέταξε βαθμούς στην Τούμπα η ΑΕΚ

Χάρη σε μια ασυνεννοησία των Αθανασιάδη και Λάτσι, η ΑΕΚ έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια της καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τον ΠΑΟΚ. Σάκχοφ και Γαλανόπουλος τα γκολ.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με την Ένωση να μπαίνει δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και να χάνει ευκαιρίες με τον Λιβάγια πριν ο Λιβάι Γκαρσία με μια τρομερή κίνηση δώσει έτοιμο γκολ στον Σάκχοφ, ο οποίος έκανε το 0-1. Ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε και στο 42′ ισοφάρισε με τον Κρέσπο μετά από απόκρουση του Αθανασιάδη σε κεφαλιά του Ουάρντα.

To δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να ανακτά αμέσως το προβάδισμα καθώς στο 50′ ο Γαλανόπουλος με προβολή από κοντά έκανε το 1-2. Όλα κυλούσαν όπως τα είχε σχεδιάσει ο Μανόλο Χιμένεθ αλλά μια ασυνεννοησία μεταξύ των Λάτσι και Αθανασιάδη οδήγησε σε έμμεσο μέσα στην περιοχή της Ένωσης και ο Βιειρίνια με δυνατό σουτ ισοφάρισε για το τελικό 2-2.

Πλέον, στο κιτρινόμαυρο στρατόπεδο στρέφουν την προσοχή τους στον εντός έδρας αγώνα πρωταθλήματος απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα, την Τετάρτη στις 17:15.